Kako je nastao zivot na Zemlji?

Kako je nastao zivot na Zemlji?

Postod maxydelanoche » Sub Feb 17, 2007 11:57 am

Otkud covek na Zemlji? Da li ga je stvorio Bog? Ili je zivot nastao od amebe?? Ili su seme zivota doneli i posejali neki mnogo napredni vanzemaljci??? A mozda je postojala rasa drevnih carobnjaka koja je carobnim stapicima naterala ljude da rastu iz granita???? Sta vi mislite?????

O ovoj prilicno diskutabilnoj temi (prosto me cudi da nismo ranije pricali o ovome) nekoliko clanova je zapocelo raspravu. Smatram da bi trebalo da se uzivimo u pricu na temi u forumu predvidjenom za to. Na temi "Da li verujete u slucajnosti" je po meni ok da nastavimo pricu koja se tice slucajnosti i da se usko zadrzimo na toj temi. Ali ovde... Dakle, citiracu postove koji se ticu ove teme, a pisani su tamo!!!

ATI je napisao:
Prvo. Glavna i za neke osnovna slucajnost je bila stvaranje zive celije od nezivih materija. Posto slucajnosti ne postoje, sa njom otpada i Darvinova teorija evolucije. To je samo jedna od mnogo nelogicnosti te teorije. Dalje, naucnici koji proucavaju ljudski mozak su dosli do zakljucka, da nas mozak ne moze da izmisli nista sa cim nije imao vizuelni kontakt.

Drugo. Neke stvari koje su stare civilizacije znale mi smo otkrili tek uz pomoc "savremene" nauke. Posto, ne postoje dokazi da su oni imali mocne teleskope ili super racunare, zakljucujem da su to znanje vec imali ili im je neko to znanje preneo.

Trece. Sve stare civilizacije u svojim zapisima i crtezima pominju "posetioce sa Plejada". Bez obzira koliko "moderna" nauka to ismevala i uzimala za neozbiljno, nelogicno je da neko ko je imao toliko znanje iz astronomije, matematike... nesto tako izmisljao.

Iz ovoga gore nabrojanog proizilazi da niti smo nastali od amebe niti smo evoluirali od majmuna. Na ovu planetu smo dosli davno, ko zna odakle, ili smo stvoreni. Moje misljenje je da je znanje nama poznatim starim civilizacijama ostalo od neke prethodne civilizacije koja se doselila na ovu planetu, iz kog razloga nije bitno, ili je doslo sa nekim civilizacijama koje su posecivale ovu planetu u proslosti.

Koliko god ovo zvucali neverovatno, to je nesto do cega sam ja dosao posle mnogo citanja i razmisljanja bez bilo kakvih predrasuda.

P.S. Ne bih da neko pomisli da sam kreacionista po definiciji koju propagiraju religije. Moguce da je covek napravljen, ali ako se to desilo napravila ga je neka visoko razvijena civilizacija.

Milija je napisao:
Slazem se u nekim stvarima s tobom. Glavno pitanja postanka zivota na Zemlji je nepoznanica. Pitanje je kako je nastao zivot? Slucajno nije mogao, jer od nezive materije ni danas ne mozemo stvoriti zivu. Jos uvek nije pronadjen taj predak koji je bio i majmun i covek... Pored Darvinove postoji i kreacionizam. Dok su nastanak zivota neki pokusavali da objasne panspermijom (cuveni astronom Fred Hojl).

Tesko je iole govoriti o posetama. Pretpostavljam da si citao Denikena, i ja sam . Ono sto je on napisao, ako se jednog dana ispostavi da je tacno sto on tvrdi bice to mini potres za covecanstvo.

Mi i danas otkrivamo neke stvari koje zapanjuju danas. Cak i danas otkrivamo da su bili napredniji od nas. Ne znamo ni kako su Egipcani pravili piramide. Pravili su objekte vise od nasih danasnjih.

ATI je napisao:
Panspermija je teorija po kojoj je zivot dosao iz svemira, verovatno padom neke komete na kojoj su postojali neki oblici primitivnih organizama. Nastavak panspermije je Darvinova evolucija.
Kreacionizam koji definisu religije je da je coveka stvorio Bog ovakvog kakav je sad.
Ja mogu sa obe teorije da se slozim ali samo delimicno.

Prva. Mozda smo dosli iz svemira ali nikako kao neka bakterija ili sl. vec da smo dosli ovakvi kakvi smo sad.

Drugo. Mozda nas je neko stvorio, ali ta civilizacija koja bi nas stvorila morala bi biti "svetlosnim godinama" naprednija od nase civilizacije danas.

Milija je napisao:
Ja sam procitao sve Denikenove knjige, pre nekih 3 godine sam ih nasao u gradskoj biblioteci. To su neke 3 knjige, ne znam tacno nazive.

Marija, hajde objasni kako su preuzimali ideje Maje i Egipcani Mora da su imali satelitski internet i neki Maya-Nil-messanger (MSN hehe). Vrlo zanimljive cinjenice je naveo. On je svoje knjige bazirao na tome da su neke napredne civilizacije vec posecivale Zemlju. Nije iskljucio da su nas i one stvorile. Pozabavio se nekim zanimljivim pitanjima. Secam se jednog pitanja iz knjige, kao zasto danas ne gradimo svemirske letelice u obliku kugle? Uvukao se u milionske dugove, uzimao je kredite da bi proputovao pola sveta i kada je zaglavio u corci ("prdekani") napisao je knjiga, otplatio dugove i postao poznat. Ima dosta stvari koje je Deniken kao laik izneo, zapravo koristio se cinjenicom da ni sama nauka ne zna mnogo o starim civiliacijama. Sam Tesla je negde napisao da je vrlo verovatno da je Jezikeljove sinove ubila struja iz kovdzega kog su nosili (cini mi se Bajka o elektricitetu). Deniken je 'ladno uzeo to i stavio kao svoju ideju... Toliko o postenju.

Kreacionizam predstavlja ideju da je zivot na Zemlji stvorilo neko vise bice. Kreacionisti tvrde da je njihova teorija u skladu sa naukom i njenim principima. U sustini to vise bice po njihovom shvatanju ne mora biti Bog. Teoriju je podrzao Benedikt XVI, dok vecina hriscana i nije za nju...

Ideja o panspermiji Radi se o teoriji koja tvrdi da je zivot na Zemlji nastao dolaskom materije iz svemire. Zapravo da je materija koja je dosla putem udara asteroida ili meteora ta koja je pokrenula prve zivotne procese. Kao sto rekoh, veliki pobornik ove ideje sve do svoje smrti bio je Fred Hojl.

Ja sam pisao nesto u kracem obliku Nadam se da je ovo dovoljno za jednog noob-a

Iva je napisala:
Pansmermija znaci cini mi se kada bukvalno prevedes "svugde seme" (ili tako nesto). To je neka teorija da se kroz svemirski prostor prenose klice zivota. Prvo se ideja pojavila pre par vekova, a nedavno su je dopunili neki naucnici koji su rekli da je zivot na Zemlji nastao kad je kometa udarila u nju. Kometa je poticala sa neke druge planete i na njoj su se nalazili najprimitivniji oblici zivota. Iz nje su se razvili danasnji oblici zivota, itd. itd. itd.

Kreacionizam je verovanje da je neko "vrhovno bice" (npr. Bog) stvorilo sve, svemir, zemlju, ziva bica itd (uglavnom doalzi do ovakvog verovanja zbog necije religije ).

Pa, Fred Hojl (Hoyle) je ne samo podrzao nego i veoma znacajno doprineo do razvoja ove teorije. Jos je izneo i teoriju da je do nekih pandemija doslo isto usled ovakvih udara kometa

ATI je napisao:
Ta teorija ima velikih problema jer je usko povezana sa Darvinovom teorijom evolucije, koja opet ima jos vise problema.

Iva je napisala:
ja se ne secam da smo mi u osnovnoj uopste nesto posebno spominjali razvoj coveka, jedino smo Darvinovu ali nista posbno.

ATI je napisao:
U skolama se sve pominje povrsno. Pomenuta je knjiga "Poreklo vrsta" i receno da je to napisao Darvin i sa tim dokazao teoriju evolucije?!, ali NIKAD nije pomenuto da u toj knjizi i sam Darvin ima sumnje u svoju teoriju.

Milija je napisao:
Da to si u pravu, to je stajalo u udzbeniku za osnovnu skolu iz biologije 8. razred (kada sam ja bio ) pre 2 godine...

Inace u Americi su ceste debate izmedju evolucionista i kreacionista i tome se pridaje veliki znacaj u obrazovanju u SAD-u.

Tacno je da je sam Darvin izrazio sumnju, ali inace sta bi sve mogao da napises u udzbeniku za osnovnu a da ne bude povrsno

Iva je napisala:
Negde sam procitala da kreacionista ima najvise u SAD-u.

A ovo za knjige, haha, ma postojao je i onaj pokusaj ministarke Colic da uvede kreacionoizam i izbaci Darvinovu teoriju.. ne? lol.
Iskreno, ja se ni ne secam da smo pominjali tu knjigu.. doduse, verovatno je bilo u knjizi, a citala sam.. ali stvarno se ne secam.
Korisnikov avatar
maxydelanoche

Pridružio se: Čet Feb 15, 2007 7:11 pm

Postod ATI » Sub Feb 17, 2007 11:57 am

Treba razlikovati donekle kreacionizam koji propagiraju religije od naucnog pogleda na kreacionizam.
Napisao sam donekle, zato sto se i jedan i drugi nacin odnose na stvaranje ljudske rase.
Mozda je nekoj prastaroj civilizaciji bilo poznato da ih je stvorila neka visoko razvijena civilizacija i oni su znali koliko su ti napredni i za njih su bili nesto kao bogovi. Mozda se zbog toga mit o bozanstvima i prenosio kroz vekove i civilizacije, ali je vremenom izmenjen do neprepoznatljivosti.
ATI

Pridružio se: Čet Feb 15, 2007 7:50 pm

Postod maxydelanoche » Sub Feb 17, 2007 11:57 am

Za pocetak, evo nekog mog cistog razmisljanja: ako je "u pocetku" nastala ameba, od nezive materije... Manje vise, ja to zamisljam da i nije bila slucajnost, vec da su se sve cestice od pocetka svemira ponasale po zakonima fizike. To bi dakle znacilo da se sve kretalo, razvijalo, spajalo i razdvajalo shodno odredjenim zakonitostima, parvilnostima. Ovu moju lepu zamisao, doduse, kvare one slucajnosti kojima su pokorene kvantne fluktuacije (i dalje ne znam da izgovorimnapisem tu rec :$ ). Shodno tome, u jednom trenutku, dok se tako nekoliko makromolekula kretalo, a uslovi oko njih bili idealni, oni su reagovali i stvorili amebu (skup jedinjenja koji funkcionisu ujedinjeno). I tako se dalje sve to razvijalo... Nadam se da bar shvatate delimicno na sta time ciljam. To moje filozofiranje, doduse, dosta je surovo i lici malo na onu mehanicisticku granu fizike.

Dalje, cesto se spominju te stvari koje su drevni narodi znali bez upotrebe savremenih instrumenata i tehnologija. Ali nikada nisam videla konkretne i precizne primere. Dakle, izvolite, pisite!

Koje sve to stare civilizacije spominju "posetioce sa Plejada"?

Ta teorija o tome da smo dosli na Zemlju ovakvi kakvi smo sada, a imali smo tada saznanja koja su ponovo otkrivena uspomoc napredne tehnologije - ima i isuvise nedostataka. Gde je isparila tehnologija i znanje koje su "praljudi" doneli sa sobom???

Ako je neka extremno naprednija civilizacija napravila nas na Zemlji - kao prvo - kako je ta civilizacija nastala? Tek nakon tog pitanja slede ova, pa... Manje bitna: Zasto su nas napravili, a vise se ne mesaju u nase zivote? Da li su "ONI" medju nama? Ili nas posmatraju, kao u Velikom Bratu?

He he... Dobro zapazanje Milija:
"Marija, hajde objasni kako su preuzimali ideje Maje i Egipcani Mora da su imali satelitski internet i neki Maya-Nil-messanger (MSN hehe). "

Kao sto vidis tamo, navela sam kao moguc sled dogadjaja da su se neovisno dosetili toga, a da se u nekoj meri odredjeno saznanje - iskustvo prenosilo i na druge narode. Pa zar je malo naucnih dostignuca koja su otkrivena od strane dva (a i vise) naucnika istovremeno (ili skoro istovremeno)??? Sem toga, po danas, recimo prihvacenoj teoriji, ljudi su se prosirili svuda po svetu iz jugoistocne Afrike, tada su bili jednaki po svojim znanjima i razvijenosti. Nista ih nije sprecavalo da dolaze do istih ili slicnih resenja za svoje probleme. Narocito tu verovatnocu povecava saznanje da su (AKO SU) gradili piramide, npr, u razlicitom vremenskom razdoblju.

Ta panspermija je prilicno logicna i sasvim moguca. Ali onda primenjujemo onu izreku "Kada naucimo nesto novo, nase neznanje se povecava", tako nesto uglavnom shvatimo koliko ustvari ne znamo. Hocu da kazem da se onda postavlja pitanje odakle taj, recimo, primitivan zivot, na toj kometi, asteroidu...

E to je bilo strasno! Kada je ministarka, ta, Colic - vratila u Osnovne skole to da cetvrtaci uce da je svet stvoren od strane Boga!!! Sasvim je logicno da se BAREM pominju obe teorije. Pa neka se ostavi deci da odluce sama, ili da na njih deluju drugi spoljasnji uticaji. Zaboga, da deca ne spominju Darvina, a hocemo u Evropu... Ali to je vec politika !
Korisnikov avatar
maxydelanoche

Postod ATI » Sub Feb 17, 2007 11:58 am

Drevni narodi mozda sve to nisu sami otkrili. Mozda im je neko preneo to znanje.

Znanje moze da "ispari" na vise nacina. Udar meteora na zemlju za katastrofalnim posledicama, veliki potop koji je poplavio skoro celu planetu, udar meteora koji je doneo bakteriju ili virus koji je skoro istrebio ziva bica... Jednostavno svaka civilizacija ima svoje zenit i onda polako pocinje da propada, i tako sve iz pocetka.

Sto se tice Darvina i skole, najpostenije bi bilo reci deci da jednostavno ne znamo odakle smo i kako nastali, nego ih lagati sa nekim kvazi teorijama.
ATI

Postod Iva » Sub Feb 17, 2007 11:58 am

ATI je napisao: ...
Mozda im je neko preneo to znanje.

Na sta/koga ciljas?

Po meni, to sa skolom i koju teoriju reci, trebalo bi objasniti potpuno nepristrasno sve (tj. nikada ne moze sve, nego makar najosnovnijih, najrasprostranjenijih nekoliko - evolucija, panspermija, kreacionizam...) i neka sami odluce
Korisnikov avatar
Iva

Pridružio se: Čet Feb 15, 2007 7:10 pm

Postod maxydelanoche » Sub Feb 17, 2007 11:59 am

Mi danas ne znamo 100% skoro nista! Pa za mnoge teorije se do sada ispostavilo da nisu 100% tacne, pa i da nisu uopste tacne! Prema tome, ne bi trebalo da deca uce u skoli ista od teorija??? Slazem se da Darvinova teorija ima svoje nedostatke, kao i svaka teorija uopste, sto ne znaci da je ne treba izreci deci, jer je to ipak jedna od danas najprihvacenijih teorija u svetu nauke. Kao sto rekoh, neki kompromis je ispredavati vise teorija. Malo konfuzno za desetogodisnjake, ali prezivece oni to ...

'Ajdete, postavila sam ja dosta pitanja koja zahtevaju odgovore! Potrudite se malo!!!
Korisnikov avatar
maxydelanoche

Postod ATI » Sub Feb 17, 2007 11:59 am

Nema sta da ciljam. Ako im je znanje preneseno onda moze biti jedino od neke civilizacije koja je posecivala nasu planetu.
ATI

Postod Iva » Sub Feb 17, 2007 11:59 am

Odgovori ti! XD

Rekoh ja, po meni treba barem najvaznije predstaviti, ali sa neutralne tacke gledista. Mozda je konfuzno, ali neka razvijaju mozdane vijuge
Korisnikov avatar
Iva

Pridružio se: Čet Feb 15, 2007 7:10 pm

Postod milija » Sub Feb 17, 2007 12:00 pm

Ovo sa kamerom je Okamova ostrica lakse je verovati da je kameru neko napravio nego samostavljanje

Zmile je napisao:
Da se malo ukljucim, posto mi je ova tema oduvek bila interesantna. Ja sam od onih koji u slucajnost u ovom slucaju ne veruje. Darvinova teorija je interesantna ali davno potisnuta. Puno putujem i imam rodbine sa decom po celom svetu, i pouzdano znam da se Darvinova teorija sve vise izbacuje iz udzbenika ili je, eventualno, jedna od teorija o nastanku zivota na zemlji. Ovo pogotovo vazi za EU, konkretno, Nemacka, Holandija, Slovenija, Engleska itd itd.
Pre nekog vremena gledao sam jednu zanimljivu emisiju na ovu temu, mislim na Hrvatskoj TV u kojoj su o tome govorili jedan nas i jedan hrvatski naucnik. Uglavnom su govorili o tome da u svetu vise ni jedan ozbiljan naucnik ne podrzava Darvina, a nas covek je dao interesantan primer kontra Darvina.
Kaze da neko moze da veruje da je npr. video kamera koja snima (vidi) ima memoriju (pamti), moze se isprogramirati da se automatski pali i gasi po potrebi (budi i spava) itd, dakle, da je ona nastala slucajno, evolucijom iz peska, tj silicijuma od kog je nastao PN spoj, pa tranzistori, pa su se oni poredjali na potreban nacin, pa su nastala integrisana kola itd, itd, dok na kraju nije nastala doticna kamera, ili mozete da verujete da je nju jednostavno neko napravio.
Sto se tice kamere, verujem da niko ovde ne moze da zamisli nastanak kamere po prvoj teoriji, a zasto onda verovati o nastanku coveka po istoj teoriji, pogotovo kada znamo da je ziv covek nebrojano puta komplikovaniji od kamere!?
Naravno, pravi odgovor niko nema pa to svima daje sansu da guraju svoju teoriju, no ja sam licno blizi shvatanju da je zivot na zemlji neko isprojektovao.
Kako genetika i nauka o kloniranju sve vise napreduju sve vise verujem u to.
I jos nesto. Vidim da ovde ima dosta zainteresovanih za ovu tematiku pa bih bio zahvalan svakome ko stavi link ka sajtovima slicne sadrzine.
Korisnikov avatar
milija
Glavni Administrator

Pridružio se: Sre Feb 14, 2007 9:31 pm

Postod maxydelanoche » Sub Feb 17, 2007 12:00 pm

Mislite li da su vanzemaljci napravili coveka, zatim ga klonirali u vise (dosta) primeraka i spustili ga na tle? A sta je onda sa zivotom pre (mislim na dinosauruse)? I i dalje ostaje pitanje: kako su nastali ti vanzemaljci!? I nemojte da vas mrzi da citate onaj moj dugacki post gore
Korisnikov avatar
maxydelanoche

Postod ATI » Sub Feb 17, 2007 12:01 pm

Kakve veze imaju dinosaurusi sa covekom?! Oni mogu biti i produkt neuspelog eksperimenta neke civilizacije.
ATI

Postod maxydelanoche » Sub Feb 17, 2007 12:01 pm

Pa dinosaurusi su oblik zivota koji je postojao pre coveka. I njih je *neko* morao stvoriti . Buduci da imamo cvrste dokaze njihovog postojanja.

Kako objasnjavate pronadjene ostatke praljudi iz raznih faza od-majmuna-do-coveka? Da li su i to bili pokusaji neke civilizacije sa one strane ozonskog omotaca?
Korisnikov avatar
maxydelanoche

Postod Mate » Sub Feb 17, 2007 12:02 pm

zmile je napisao: ...

Kaze da neko moze da veruje da je npr. video kamera koja snima (vidi) ima memoriju (pamti), moze se isprogramirati da se automatski pali i gasi po potrebi (budi i spava) itd, dakle, da je ona nastala slucajno, evolucijom iz peska, tj silicijuma od kog je nastao PN spoj, pa tranzistori, pa su se oni poredjali na potreban nacin, pa su nastala integrisana kola itd, itd, dok na kraju nije nastala doticna kamera, ili mozete da verujete da je nju jednostavno neko napravio.

Cool primjer !!!
Zna se da je električna jegulja živi primjer zejebancije... pogledajte samo raspodjelu ems-a duž njenog tijela i vidjeti ćete da je gotovo nemoguće da se to sastavilo slučajno (tvrde znanstvenici diljem svijeta)... rekoh gotovo, ali ipak ne i sasvim nemoguće... naime, za sve postoji neka vjerojatnost ...
Zar ne?

Moguće je i jedno i drugo i da ne postojimo i da živimo u holografskom svijetu i telekineza i duhovi, pa čak i Bog...
Korisnikov avatar
Mate

Pridružio se: Čet Feb 15, 2007 7:51 pm

Postod ATI » Sub Feb 17, 2007 12:02 pm

@maxydelanoche

Problem Darvinove teorije je STO NE POSTOJE DOKAZI MEDJUFAZA!!! Jednostavno, pojavljuju se samo formirani oblici.
Evo jedan primer "dokaza" prelaznih oblika:
"...Pokušajmo da, za početak, ovom pitanju priđemo sa neutralne tačke. Zamislimo dvojicu paleontologa koji vrše iskopavanja u nekom nalazištu bogatom fosilima. Jedan paleontolog veruje da je teorija evolucije tačna, drugi paleontolog je kreacionista i veruje u doslovno stvaranje za šest dana.
Počnu njih dvojica da kopaju, i u jednom dubokom sloju ubrzo nađu fosil koji ne liči ni na jednu danas postojeću vrstu. Po kostima se vidi da je životinja bila biljožder, srodna današnjim kopitarima..."

I tako oni kopaju i nadju nesto?! Zanimljiva teorija , ali mogu oni da kopaju i do sredista zemlje prelazne oblike niti su a niti ce naci. I za ono sto su mislili da su prelazni oblici neke vrste konja ispostavilo se da bas i nije tako.
Inace, po Darvinu delfini su nastali od medveda koji su poceli plivati!
ATI

Postod maxydelanoche » Sub Feb 17, 2007 12:03 pm

Cekaj cekaj, polako...

Pronadjeni su ostaci polu ptica polu gmizavaca. Za pocetak.

Za kraj. Pronadjeni su valjda ostaci australopitekusa, pitekantropusa, sinantrop, arhantrop, neandertalac. Sta su to ako nisu medjufaze???

Teorija nastanka zivota na zemlji bi morala da objasni veliku slicnost izmedju simpanze i coveka. Mozda su se vanzemaljci zezali pre nego sto su zavrsili ozbiljan posao???

Vec imam manje vise svoj cini mi se konacni stav o ovom pitanju, ali cu ga obrazloziti nakon sto dobijem bar jos koji odgovor. Dosta sam pitanja postavila - napadajuci sve teorije.

P.S. Vec sam rekla da je moj stav da Darvinova evolucija nije posledica slucajnosti niti je vodjena slucajnostima .
Korisnikov avatar
maxydelanoche

Sledeća

Povratak na Biologija i biomedicinske nauke